23
Lun, Oct
20 New Articles

Sport/Timp liber
Typography

Ultima competiție a primei jumătăți de an a calendarului competițional al Federației Române de karate WUKF a avut loc la Aiud, în perioada 03-04 iunie 2017, unde clubul nostru a participat cu un lot format din 13 sportivi. Samurai Turda a reușit să cucerească opt medalii de aur, două de argint și 10 de bronz , iar în ierarhia cluburilor am reușit să ocupăm un binemeritat loc 5 din 29 de cluburi aliniate la startul competiției.

            Cu această ocazie dorim să facem un bilanț a acestei prime jumătăți de an competițional la care clubul nostru a participat: 8 evenimente organizate de către federația din care facem parte, reușind să cucerim un număr de 66 de medalii din care 26 de aur , 13 de argint și 27 de bronz. Mai jos vă punem la dispoziție competițiile, locul și categoria la care sportivii noștri au reușit să cucerească aceste medalii:

  1. CUPA MICKEY MOUSE - FLOREȘTI

28-29. 01.2017

Nr.

Numele și prenumele

Proba

Locul

1

Lobonț Diana

Kata 9-10 ani/ 9 Kyu

I

2

Luca Denis

Kata 11-12 ani/ 7 Kyu

II

3

Lazăr Ariana

Kata 13-14 ani/ +3 Kyu

II

4

Sămărtinean Horațiu

Kata 9-10 ani/ 9 Kyu

III

5

Horvat Raul

Kata 11-12 ani/ 9 Kyu

III

 

  1. CUPA NAPOCA JUNIOR – CLUJ-NAPOCA

11.02.2017

 

Nr

Numele și Prenumele

Proba

Locul

1

Lobonț Diana

Kata 9-10 ani/9 Kyu

I

2

Sămărtinean Horațiu

Kata 9-10 ani/ 9 Kyu

I

3

Câmpean Rareș

Kata 11-12 ani/ 9 Kyu

I

4

Urcan Diana

Kata 15-17 ani/ +3 Kyu

I

5

Chiorean Alexandru

Kata 15-17 ani/ +3 kyu

I

6

Sămărtinean Horațiu

Kihon 9-10 ani/ 9 Kyu

II

7

Luca Denis

Kata 11-12 ani/ +7 Kyu

II

8

Hirișcău Diana

Kata 9-10 ani/ 9 kyu

III

9

Cimerdean Dan

Kata 11-12 ani/ 9 Kyu

III

10

Horvat Raul

Kata 11-12 ani/ 9 Kyu

III

 

  1. CURS DE PERFECȚIONARE ANTRENORI ȘI INSTRUCTORI – POIANA BRAȘOV

17-19.02.2017

 

La acest eveniment instructorul clubului Cățănaș Paul a primit licența de instructor pe anul 2017.

 

  1. CUPA BANZAI – ARAD

25-26.02.2017

Nr

Numele și Prenumele

Proba

Locul

1

Lobonț Diana

Kihon 9-10 ani/ 9 Kyu

I

2

Urcan Diana

Kata 15-17 ani/ +3 Kyu

I

3

Câmpean Rareș

Kata 11-12 ani/ 9-8 Kyu

II

4

Baldoghi Laura

Kata 15-17 an/ 6-4 Kyu

II

5

Horvat Raul

Kata 11-12 ani/ 9-8 Kyu

III

6

Chiorean Alexandru

Kata 15-17 ani/ +3 Kyu

III

 

  1. CAMPIONATUL NAȚIONAL – TÂRGOVIȘTE

11-12.03.2017

Nr.

Numele si Prenumele

Proba

Locul

1

Lobonț Diana

Kata 9 ani

I

2

Lobonț Diana

Kihon 9 ani

I

3

Sămărtinean Horațiu

Kihon 11 ani

I

4

Urcan Diana

Kata 15-17 ani

I

5

Hirișcău Diana

Kata 10 ani

II

6

Hirișcău Diana

Kihon 10 ani

III

7

Câmpean Rareș

Kihon 11 ani

III

8

Baldoghi Laura

Kata +18 ani

III

 

  1. CUPA DRAGON-DO – TÂRGU-MUREȘ

25.03.2017

Nr.

Numele si Prenumele

Proba

Locul

1

Lobonț Diana

Kata 9 ani

I

2

Lobonț Diana

Kihon 9 ani

I

3

Luca Denis

Kata echipe 10-12 ani

I

4

Câmpean Rareș

Kata echipe 10-12 ani

I

5

Horvat Raul

Kata echipe 10-12 ani

I

6

Câmpean Rareș

Kata 11 ani

I

7

Cimerdean Dan

Kata 11 ani

II

8

Luca Denis

Kata 12 ani

II

9

Oprea Diana

Kata 13-14 ani

II

10

Lazar Ariana

Kata 13-14 ani

II

11

Cadar Darius

Kata 7 ani

III

12

Albert Robert

Kata 9 ani

III

13

Glod Andrei

Kihon 10 ani

III

14

Hirișcău Diana

Kata 11 ani

III

15

Horvat Raul

Kata 11 ani

III

16

Georgian Raul

Kata 11 ani

III

 

  1. CAMPIONATUL EUROPEAN- CLUJ-NAPOCA

05-09.04.2017

Nr

Numele si Prenumele

Proba

Locul

1

Urcan Diana

Kata 15-17 ani

III

 

  1. CUPA DOJOKAN – AIUD

03-04.06.2017

Nr.

Numele și Prenumele

Proba

Locul

1.

Lobonț Diana

Kata 9 ani

I

2.

Lobonț Diana

Kihon 9 ani

I

3.

Glod Andrei

Kihon 10 ani

I

4.

Hirișcău Diana

Kihon 11 ani

I

5.

Câmpean Rareș

Kihon 11 ani

I

6.

Lazăr Ariana

Kata 15-17 ani

I

7.

Chiorean Alexandru

Kata 15-17 ani

I

8.

Urcan Diana

Kata +18 ani

I

9.

Albert Robert

Kihon 8 ani

II

10.

Luca Denis

Kata 11 ani

II

11.

Cadar Darius

Kata 7 ani

III

12.

Cadar Darius

Kihon 7 ani

III

13.

Slabu Darius

Kata 7 ani

III

14.

Albert Robert

Kata 8 ani

III

15.

Luca Denis

Kumite 11 ani

III

16.

Luca Denis

Kihon 11 ani

III

17.

Câmpean Rareș

Kata 11 ani

III

18.

Podar Emanuel

Kata 11 ani

III

19.

Horvat Raul

Kata 11 ani

III

20.

Horvat Raul

Kihon 11 ani

III

 

 

            La o scurtă analiză a rezultatelor, clubul nostru a reușit să se impună la competițiile importante și anume Cupa Banzai care este o competiție internațională unde am reușit două medalii de aur, două de argint și două de bronz, Campionatul Național, cea mai importantă competiție națională de unde am reușit să aducem la Turda patru campioni naționali, 1 vicecampion național și trei locuri III,  și Campionatul European unde am reușit un loc trei prin sportiva Diana Urcan, un loc IV prin sportiva Diana Lobonț, dar și mai multe calificări în primii șase sportivi ai Europei.

            Acestea sunt rezultatele noastre în această primă jumătate de an , rezultate cu care ne mândrim și, pe această cale, doresc să aduc mulțumiri în primul și primul rând sportivilor care sunt trup și suflet alături de club și de culorile clubului nostru , pentru efortul depus zilnic de ei la antrenamente și, nu în ultimul rând sa le mulțumesc că au rămas alături de club în momentele grele, la finalul anului trecut  am rămas fără sală de antrenamente fiind nevoiți sa luăm o pauză până în momentul în care domnul director Dumitru Mateescu de la Colegiul Tehnic Turda a venit în ajutorul nostru oferindu-ne sala de sport a liceului pentru o scurtă perioadă de timp, mulțumim pe aceasta cale și dansului.

            Aș dori, de asemenea, să mulțumesc colectivului de părinții care au un aport foarte important în obținerea acestor rezultate, care își susțin moral și financiar copiii pentru a putea participa la aceste competiții și a aduce aceste rezultate și, nu în ultimul rând pentru susținerea și încrederea  acordată mie și faptul că s-au implicat atât de mult în cadrul clubului.

            Mulțumirile noastre, se mai îndreaptă si către doamna directoare Gabriela Russu a Școlii Generale „Ioan Opriș” si a consiliului de administrație al acestei școli, doamnei director Daniela Bulgarov si domnului director adjunct Emil Moldovan și consiliului de administrație administrație al Școlii „Horea Cloșca si Crișan” deoarece au reușit să ne ajute pentru găzduirea antrenamentelor în sălile de sport ale școlilor.

            Mulțumim de asemenea presei locale care de fiecare data a făcut cunoscute rezultatele noastre și nu în ultimul rând sponsorilor care au fost alături de noi în aceste 6 luni și anume domnului director zonal Adrian Bucea de la Tiger Security Services și domnului Mircea Botezan de la S.C Termoelectro Instal  A&R, care ne-au susținut și sprijinit.

            Clubul Sportiv Samurai Turda își va continua antrenamentele și pe perioada vacantei după următorul program: Luni și joi de la 16:30-18:00 la Școala Gimnazială „Horea Cloșca și Crișan” și, Luni  20:30-21:30, Marți și Vineri  19:30-21:00 la Școala Gimnazială „Ioan Opriș”.

Add comment

Regulile de baza pentru a face comentarii pe site
1. Nu folositi cuvinte obscene. Folosirea lor va duce la: modificarea comentariului, stergerea lui, respectiv, blocarea IPului celui care posteaza, in functie de gravitate.
2. Nu afisati linkuri catre site-uri obscene sau virusate.
3. Nu comentati numai de dragul de a comenta (fara spam).
4. Comentariile dumneavoastra vor fi aprobate de catre un administrator in cel mai scurt timp.


Security code
Refresh