25
Sam, Mai
13 New Articles

Sport/Timp liber
Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

În anul competițional 2023 ACS Viitorul Samurai Turda a participat la toate evenimentele interne atât competiții, cantonamente și stagii de pregătire din cadrul calendarului competițional al Federației Române de Karate WUKF precum și la cele mai importante evenimente internaționale - Campionatul Mondial și Campionatul European.

            În total de 12 competiții interne, 5 stagii și cursuri de perfecționare și 2 competiții internaționale, reușind să aducem la Turda un număr de 385  medalii din care 174 aur, 105 argint și 106 bronz. Cele mai remarcabile rezultate sunt cele 16 titluri de Campioni Naționali, 13  Vicecampioni Naționali, 11 locuri II la Campionatul Național, 2 Titluri de Campioni Mondiali, 7 titluri de Vicecampioni Mondiali, 7 locuri III la Campionatul Mondial, 18 Câștigători ai Cupei României, 9 locuri II la Cupa României, 6 locuri III la Cupa României,  3 Titluri de Campioni Europeni, 2 Titluri de Vicecampioni Europeni și 5 locuri III la Campionatul European.

            Cu mândrie, va prezentam rezultatele clubului nostru in anul 2023:

CUPA OPEN VLADIMIRESCU

11-12.03.2023, Com. Vladimirescu, Arad

Nr.Crt.

Denumire  

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

22 sportivi

2.       

Locul I

17 medalii

3.       

Locul II

14 medalii

4.       

Locul III

7 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 29 de cluburi participante

5

 

CUPA UNIREA

01-02.04.2023, Slobozia

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

15 sportivi

2.       

Locul I

17 medalii

3.       

Locul II

10 medalii

4.       

Locul III

5 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 31 de cluburi participante

3

 

 

 

 

CUPA HARA

22.04.2023, Sighișoara

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

30 sportivi

2.       

Locul I

19 medalii

3.       

Locul II

6 medalii

4.       

Locul III

14 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 43 de cluburi participante

3

 

CAMPIONATUL NAȚIONAL PENTRU COPII

06-07.05.2023, Mediaș

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

15 sportivi

2.       

Campioni Național

14 medalii

3.       

Vicecampioni Naținali

10 medalii

4.       

Locul III

4 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 45 de cluburi participante

2

 

CAMPIONATUL NAȚIONAL +13 ANI

20-21.05.2023, Brașov

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

6 sportivi

2.       

Campioni Național

2 medalii

3.       

Vicecampioni Naținali

3 medalii

4.       

Locul III

7 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 43 de cluburi participante

21

 

 

 

 

 

CUPA SPORT RECORD

27.05.2023, Timișoara

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

23 sportivi

2.       

Locul I

10 medalii

3.       

Locul II

8 medalii

4.       

Locul III

7 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 15 de cluburi participante

2

 

CAMPIONATUL MONDIAL

13-16.07.2023, Dundee-Scoția

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

19 sportivi

2.       

Campioni Mondiali 

2 medalii

3.       

Locul II

7 medalii

4.       

Locul III

7 medalii

5.       

Federația Română de Karate WUKF

1

 

CUPA ROMÂNIEI

15-17.09.2023, Cluj-Napoca

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

24 sportivi

2.       

Câștigători ai Cupei României

18 medalii

3.       

Locul II

9 medalii

4.       

Locul III

6 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 49 de cluburi participante

5

 

CUPA TRICOLORUL WUKF

30.09.2023, Breaza

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

18 sportivi

2.       

Locul I

22 medalii

3.       

Locul II

9 medalii

4.       

Locul III

18 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 27 de cluburi participante

1

 

CUPA TIGER

14.10.2023, Livezile

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

24 sportivi

2.       

Locul I

35 medalii

3.       

Locul II

14 medalii

4.       

Locul III

20 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 24 de cluburi participante

1

 

CONCURS NAȚIONAL SCOLAR

04-05.11.2023, Târgoviște

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

12 sportivi

2.       

Locul I

7 medalii

3.       

Locul II

4 medalii

4.       

Locul III

4 medalii

5.       

Loc obținut pe cluburi din 34 de cluburi participante

6

 

CAMIONATUL EUROPEAN,

16-19.11.2023, Atibes-Franța

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

17

2.       

Campioni Europeni

3

3.       

Vicecampioni Europeni

2

4.       

Locul III

5

5.       

Federația Română de Karate WUKF

1

 

TRANSYLVANIA WUKF KARATE CUP

16-17.12.2023, Cluj-Napoca

Nr.Crt.

Denumire 

Nr.

1.       

Lotul care a făcut deplasarea

19 sportivi

2.       

Locul I

8 medalii

3.       

Locul II

9 medalii

4.       

Locul III

2 medalii

5.       

Federația Română de Karate WUKF

1

 

            Aceste rezultate nu ar fi fost posibile în primul rând fără devotamentul determinarea și ambiția acestor sportivi minunați, care au muncit enorm de mult în acest an, având antrenamente de luni până duminica, în multe dintre weekend-uri având câte 5 antrenamente. ,,Acesta este rezultatul muncii voastre dragi copii, rezultat de care sunt atât de mândru și plin de recunoștință pentru ceea ce a-ți realizat în acest an. Mă simt onorat de faptul că sunt antrenorul vostru și că împreună am reușit aceste performante. "

            În al doilea rând aș vrea să mulțumesc antrenorilor cu care am o colaborare frumoasă și care au pus umărul la aceste performanțe - Jucan Paul care este alături de mine în sala de antrenament în fiecare zi, mulțumiri speciale sportive Hirișcău Diana care de mai bine de 2 ani este alături de mine și  chiar m-a înlocuit cu succes atunci când nu am ajuns la antrenament, preparatorului fizic Stanciu Cosmin, antrenorului de kumite Popescu Radu și mai nou si antrenorului federal Drocsa Jozsef care s-a alăturat echipei noastre începând cu luna septembrie a acestui an.

            Bineînțeles că aceste rezultate nu s-ar fi putut realiza fără susținere financiară și materială: și aș începe în primul rând prin a mulțumi celor care ne-au susținut necondiționat în acest an atat financiar, moral cat si in organizarea evenimentelor interne si nu numai, aceștia fiind părinții, grupul de părinți fără de care noi ca și antrenori nu am putea merge mai departe, firmei Nuevo Construct prin administratorul Sabău Gabriel,  Salina Turda prin d-na director Duma Ada, Compania de Apă Arieș prin dl. Director Bobic Bogdan, Agrosel, Orient Kebab, Transilvania Impact, Codami Safety Services SRL. Aducem încă o dată mulțumiri părinților care au sprijinit financiar clubul mai mult decât pe propriul  copil și anume familia Cociș și familia Băiceanu, familia Jucan. Mulțumim penru susținere și sprijin pe durata întregului an Primăriei Municipiului Turda prin dl. Primar Cristian Octavian Matei și a Consiliului Local Turda, aceste performanțe nu ar fi fost posibile fără ajutorul, sprijinul și încrederea oferită.

            Acum la final de an am dori să aducem mulțumiri speciale firmei Dav Seis Grup și familiei Niță Vlad și Ana care au sprijinit activitatea clubului si au donat materiale necesare pentru antrenamentele de condiție fizică precum și multe alte obiecte cu care am dotat și modernizat sala unde ne desfășurăm activitatea, ajutor financiar care a depășit suma de 15.000 de lei.

            Mulțumim și presei locale care ne-a sprijinit prin publicarea  rezultatelor noastre de la fiecare deplasare.

            Pe această cale dorim sa felicităm toate cuburile și sportivii din Municipiul Turda care au adus rezultate în anul 2023

            Acum la final de an, vă mulțumim tuturor pentru încredere sprijin și ajutor si vă dorim un an nou fericit plin de bucurii, împliniri și cât mai multe performanțe aduse orașului nostru!

 

Pin It

Add comment

Regulile de baza pentru a face comentarii pe site
1. Nu folositi cuvinte obscene. Folosirea lor va duce la: modificarea comentariului, stergerea lui, respectiv, blocarea IPului celui care posteaza, in functie de gravitate.
2. Nu afisati linkuri catre site-uri obscene sau virusate.
3. Nu comentati numai de dragul de a comenta (fara spam).
4. Comentariile dumneavoastra vor fi aprobate de catre un administrator in cel mai scurt timp.


Security code
Refresh